Nazwa rodzajowa Aster pochodzi z języka starogreckiego od słowa asteri = „gwiazda”, co ma związek z gwiaździstym kształtem kwiatu. Astry podzielone na ponad 150 gatunków stanowią część dużej rodziny roślin z koszyczkowymi kwiatostanami, której nadały zresztą swoją nazwę – Asteraceae (astrowate).

Do rodzaju botanicznego Aster zaliczano zarówno gatunki euroazjatyckie, jak i amerykańskie. Ze względu na znaczne różnice genetyczne, gatunki północnoamerykańskie zostały pod względem botanicznym wyłączone we własne rodzaje i ściśle biorąc nie zaliczają się już do astrów. Dotyczy to między innymi tak znanych form ogrodowych, jak aster wirginijski (nazywany też marcinkami), aster nowoangielski, aster wrzosolistny oraz aster krzaczasty, które noszą teraz nazwę rodzajową Symphyotrichum. Przynależność rodzajową zmienił też aster złoty, aster chiński i wiele innych.

Ten nowy podział taksonomiczny jak dotąd nie przyjął się na dobre ani wśród ogrodników-amatorów, ani w sklepach ogrodniczych. Niemniej jednak dobrze jest wiedzieć, że niektóre dotychczasowe „astry” mogą mieć inne nazwy. Co oczywiście w niczym nie umniejsza ich urody.