Nazwa rodzajowa Aster pochodzi z języka starogreckiego od słowa asteri = „gwiazda”, co ma związek z gwiaździstym kształtem kwiatu. Astry podzielone na ponad 150 gatunków stanowią część dużej rodziny roślin z koszyczkowymi kwiatostanami, której nadały zresztą swoją nazwę – Asteraceae (astrowate).

Piwonie występują w ponad 30 gatunkach. Pochodzą z rejonów świata o umiarkowanym klimacie – rosną w południowej i wschodniej części Europy, w wielu obszarach Azji, zwłaszcza w centralnej części Chin, zaś dwie odmiany tej rośliny można znaleźć także na zachodnich wybrzeżach Ameryki Północnej. Kwitnienie piwonii ma miejsce zwykle na przełomie maja i czerwca.

Rośliny ogrodowe wieloletnie są prawdziwą duszą ogrodu i w znacznym stopniu podnoszą jego walory dekoracyjne. Są trzonem rabat i innych nasadzeń, to do nich dobiera się inne grupy, np. gatunki jednoroczne. Pięknie kwitną, często są ozdobne z liści bądź owoców. Jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

Wieloletnie kwiaty spotyka się w każdym ogrodzie, dekorują rabaty, skalniaki, wydzielone miejsca na trawniku, murki, oczka wodne, drzwi wejściowe do domu i tarasy. Ogród powinien być zróżnicowany i barwny – kwiaty wieloletnie umożliwiają osiągnięcie właśnie takiego efektu. Wybierając gatunki, trzeba kierować się ich walorami dekoracyjnymi, dopasowaniem do stylu urządzania ogrodu (jeśli takowy istnieje), a także ich wymaganiami. Najlepiej zacząć od ostatniego aspektu, który decyduje o łatwości uprawy i oszczędza właścicielowi ogrodu potencjalnych problemów w przyszłości.