Przed przystąpieniem do przesadzania wskazane jest namoczenie korzeni w wodzie. Dzięki temu będą one bardziej elastyczne, a to pozwoli nam znacznie ograniczyć ilość uszkodzeń powstałych w wyniku wymiany podłoża.
Ostrożnie wyjmujemy roślinę z pojemnika, rozluźniamy korzenie i przystępujemy do delikatnego obsypywania starej kory. Po oczyszczeniu bryły korzeniowej dokonujemy oceny korzeni. Zdrowe są te grube i jędrne, białe lub jasnozielone.
Wszystkie korzenie martwe, zgniłe i gąbczaste usuwamy. Jeśli wycięliśmy dużą ich część, rany w miejscu cięcia warto zabezpieczyć węglem drzewnym, który uchroni korzenie przed wnikaniem patogenów.
Na dnie nowego pojemnika usypujemy cienką warstwę drenującą. Można ją wykonać z keramzytu, żwiru czy pokruszonego styropianu. W razie nadmiaru wody zapobiegnie ona gniciu korzeni.
Po delikatnym zwinięciu korzeni i umieszczeniu ich w donicy zasypujemy storczyk podłożem. Uzupełniając korę, pamiętajmy, aby nie ugniatać korzeni. Najlepiej od czasu do czasu potrząsnąć naczyniem, a kora sama wypełni przestrzenie między korzeniami.