Większość współczesnych ogrodów, jakie mamy możliwość podziwiać wędrując po naszych ojczystych ziemiach, jest zdominowana przez roślinność sprowadzoną z dalekich stron. Pasjonaci ogrodów podążyli ku „egzotyce” często zapominając o naszym rodzimym bogactwie dostępnym na wyciągnięcie ręki. Wiele ogrodów jest całkowicie podporządkowanych człowiekowi, natura ma niewiele do powiedzenia. Muszę przyznać, że tęsknię za naturalistycznymi założeniami ogrodowymi, gdzie pierwsze skrzypce grają kwiaty, jakie mogę podziwiać podczas niedzielnych spacerów po bezdrożach. Flora polska kryje wiele pięknych roślin, które mogłyby stać się ozdobą w wielu ogrodach.

Nie od dziś wiadomo, że najpiękniejsze „ogrody” są dziełem samej natury, która jest mistrzynią w tworzeniu najpiękniejszych założeń roślinnych. Jej zestawienia „krzyczą” harmonią, spokojem i romantycznym klimatem. W ostatnich latach coraz więcej osób propaguje tzw. „powrót do natury”. Pod tym pojęciem rozumiemy m.in. tworzenie naturalnie wyglądających założeń ogrodowych zdominowanych przez gatunki roślin występujących w stanie dzikim. Nie powinniśmy jednak kopiować natury, ale się na niej wzorować, gdyż oczywistym jest, że dany ogród musi być również dostosowany do naszych potrzeb, także mieć charakter użytkowy. Ogrody naturalistyczne, charakteryzują się specyficznym klimatem, gdzie dzikie ptaki, zwierzęta są oczywistym dodatkiem, wynikającym z powstałego, bardzo spójnego ekosystemu.

 
Kwiaty polne, znakomicie odnajdą się na tzw. łąkach kwietnych- alternatywny dla tradycyjnego trawnika. Są one połączeniem wielu roślin, z których największą grupę stanowią te, które możemy spotkać w naszym rodzimym i naturalnym środowisku. W sprzedaży można odnaleźć wiele mieszanek w których składzie znajdziemy nasiona wielu gatunków roślin i traw. Trzeba być ostrożnym przy zakupie, gdyż nie każda mieszanka  sprawi, że efekt końcowy będzie zadowalający. Ci najbardziej zmotywowani mogą sami stworzyć łąkę kwietną i tylko od nich będzie zależeć jakie rośliny będą na niej królować. Pamiętajmy, że stworzenie takiej łąki wymaga sporych nakładów pracy, rośliny muszą być dobrze dobrane, aby się nie zagłuszyły, choć konkurencja jest nieunikniona. Należy unikać gatunków zbyt ekspansywnych. Aby łąka nabrała wyrazu, musi minąć około trzech lat, po których powinna stanowić jeden spójny ekosystem.