Niewątpliwie każdy z nas, słysząc słowo „mak”, ma przed oczami piękne czerwone kwiaty wyróżniające się na tle stonowanych kolorystycznie zbóż. Innym obrazem może okazać się mak niebieski lub biały, czyli produkt gotowy do spożycia.

Maki są roślinami oleistymi występującymi w niemal każdym zakątku świata. Charakteryzują się one tym, że wzrastają na wysokość około metra, a każda roślina ma tylko jeden kwiat. 

Kolory kwiatów maków mogą się różnić – my najbardziej kojarzymy je z kolorem czerwonym, ale czy wiedziałeś, że występują one również w innych barwach? Są to odmiany białe, żółte, różowe, pomarańczowe, a nawet fioletowe.

Przekwitłe kwiaty zmieniają się w tak zwaną makówkę, w której znajdziemy mak niebieski lub biały, czyli nasiona, które można spożyć. Jakie odmiany mają maki? Kwiaty, które powinieneś znać, przedstawiamy poniżej!

 

Odmiany

Z racji występowania maku niemal na całym świecie jego odmian jest naprawdę sporo! Wyróżnia się ich około 100. Są to zarówno kwiaty jednoroczne, dwuletnie, jak i wieloletnie byliny. Nie wolno zapominać, że mak ma również swoją „ciemną stronę”, przez którą możemy podzielić odmiany na gatunki wysokomorfinowe oraz niskomorfinowe.

Mak lekarski (Papaver somniferum L.) należy do wysokomorfinowych gatunków bogatych w opium. Warto w tym momencie odpowiedzieć na pytanie, co to jest opium – to substancja, która może zostać wykorzystana do przygotowania narkotyków. Uprawa tej odmiany jest zabroniona.

Mak polny (Papaver rhoeas) to właśnie ten gatunek, który dumnie prezentuje się na łąkach. Czerwone, wyjątkowe kwiatostany wyróżniają się na tle innych roślin. Maki polne oraz lekarskie to nie wszystko! Oprócz tego warto również przybliżyć inne, mniej popularne odmiany, takie jak:

 
  • alpejski,
  • piaskowy,
  • atlantycki,
  • syberyjski,
  • wschodni (mak ogrodowy),
  • kaukaski.

Wybierając mak jadalny, mamy do wyboru mak niebieski oraz biały. Mak, który wybierzesz, nie ma większego znaczenia – różnica w smaku między nimi jest niemal niewyczuwalna. Jedyne istotne kwestie to aktualna dostępność produktu oraz względy estetyczne.