Lotos – kwiatowy symbol Azji, który pokochał cały świat. Mieszkańcy Kambodży i Wietnamu zaparzają z niego herbatę oraz robią przekąskę. Egipcjanie olejek z lotosu dodają do perfum. Inni wizerunkiem lotosu ozdabiają swoje ciała.
Lotos (Nelumbo Adans.), inaczej też: bób wodny, nyrzybób, bobowiec, nelumbo oraz nurzykłąb jest kwiatem z rodziny lotosowatych.
Lotosy to wieloletnie byliny wodne. Ponad wodę wzniesione są kwiaty oraz liście. Kwiaty wyrastają pojedynczo na długich szypułkach. Są piękne, duże (średnica dochodzi nawet do 30 cm), w ciekawych kolorach i o pięknym zapachu. W ciągu dnia są otwarte, na noc się zamykają. Liście są niemal okrągłe, pokryte woskowym nalotem, które odpychają cząsteczki wody. Jeśli rozbiliśmy kiedyś termometr rtęciowy, na pewno zwróciliśmy uwagę na charakterystyczne kropelki. Rtęć się nie rozlała, a stworzyła drobne kuleczki. Podobnie zachowuje się woda na liściach lotosu. Efekt ten jest obecnie stosowany w produkcji ubrań oraz środków chroniących odzież przed zabrudzeniami oraz wchłanianiem wody i wilgoci.
To ciekawe zjawisko można obejrzeć w załączonym, krótkim filmie.
Ciekawostką jest, że w Japonii odkryto liczące 2 tysiące lat nasiona lotosów, z których zakwitły piękne kwiaty.
Lotos często mylony jest często z lilią wodną (grzybieniem), chociaż ten kwiat ma bardziej okrągłe liście oraz pływa na powierzchni wody. Niektóre gatunki lilii bywają nawet często nazywane lotosem tygrysim.
Wyróżnia się trzy gatunki lotosu, z czego jeden jest gatunkiem wymarłym.
- Lotos orzechodajny, nurzykłąb orzechodajny (Nelumbo nucifera Gaertn.) – występujący w Azji i Australii. Liście unoszą się nawet 1,5 m nad powierzchnię wody. Kwiat jest jadalny.
- Lotos żółty (Nelumbo lutea Willd.) – występujący w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, Wyspach Karaibskich i Ameryce Środkowej.
- Nelumbo aureavallis, gatunek wymarły – odkryty w osadach dolnoeoceńskiej (iprez) formacji Golden Valley w Dakocie Północnej w Stanach Zjednoczonych.